Dnešní svět je ve znamení postupné zavádění robotizace. Dochází k náhradě lidského faktoru umělým. Krásný příklad můžeme vidět v pásové výrobě. Kdy člověk vykonává minimum úkolů a ty nejdůležitější úkony procesu dělá stroj. Lidský faktor je v určité části výroby také nenahraditelný, například musí stroj neustále kontrolovat, zapínat a vypínat. Bohužel pokrok sebou přináší i negativa, kdy dochází k poklesu pracovní síly, z důvodu právě nahrazení člověka robotem.
zavádění robotizace
Jak se k robotizaci staví české výrobní podniky? Firmy mají zájem postupně investovat do automatizace, digitalizace a také robotizace. Na druhou stranu panují i obavy, kolik peněz budou muset na zavedení nových technologií vynaložit.
Tudíž má Česká republika kladný postoj k takové modernizaci, neboť se nyní potýká s nedostatkem pracovních sil a rostoucími mzdami. Minulý rok rostla robotizace asi o 50%. Tento postup je také důležitý z hlediska konkurenceschopnosti. Dochází k efektivnější práci a je levnější. Momentálně zavedení roboti jsou spíše složitějšího charakteru, proto se plánuje k obsluze linek zavedení spíše jednodušších. Důvodem je nedostatek programátorů.
Oproti robotů klasických se využívají takzvaní kolaborativní, kteří nahrazují pracovníka při práci, která je nevhodná z hlediska zdraví a monotónnosti. Využívají se tedy při stereotypní práci, ostatní pracovníci tak mají možnost dělat něco kreativnějšího. Výhodou takových robotů je, že vlastně nenahrazují člověka v žádné důležité pro něj práci. V minulém roce se celosvětová investice do takových robotů pohybovala kolem 500 miliónu dolarů ročně. V následujících letech je v plánu nárůst investic, v roce 2021 až čtyřnásobně. Nejznámější český výrobce takových robotů je firma ABB.
výrobní závod

ABB

Patří mezi lídry, průmyslové technologie, ve světě. Historie sahá až do roku 1883. V České republice působí od roku 1970, avšak formálně vznikla v roce 1992. Její úspěch na trhu je také díky neustálému výzkumu a vývoji ve světě nových technologií. Celkový počet zaměstnanců je okolo 3700.

Podobné příspěvky